Mac Address Filtering در تجهیزات وایرلس

Mac Address Filtering در تجهیزات وایرلس

Mac Address Filtering در تجهیزات وایرلس

Mac Address Filtering در تجهیزات وایرلس

فیلترینگ آدرس مک یا MAC Address Filtering قابلیتی است که در تجهیزات وایرلس مانند مودم های ADSL وایرلس، اکسس پوینت ها و روترهای وایرلس وجود دارد و به شما امکان اضافه کردن یک لایه امنیتی دیگر افزون بر رمز گذاری بیسم، خواهد داد.

جهت آشنایی اولیه با MAC Address میتوانید لینک زیر را مشاهده کرده و سپس ادامه مطلب را مطالعه کنید.

MAC Address چیست؟

بدلیل یونیک (غیر تکراری) بودن آدرس مک در کارت های شبکه، می توان با فعال کردن محدودیت دسترسی به شبکه بیسیم با استفاده از MAC Address Filtering، تنها به کلاینت های خاصی اجازه دسترسی به شبکه وایرلس را داد حتی اگر رمز شبکه بیسیم را در اختیار داشته باشند. البته در برخی مدل های روتر وایرلس، می توان این کار را بصورت بلعکس نیز انجام داد یعنی دسترسی فقط کلایت های خاصی را محدود کرد و به بقیه امکان اتصال داد.

به یاد داشته باشید، بودن در لیست MAC Address های مجاز، نیاز به وارد کردن رمز شبکه بیسیم را حذف نخواهد کرد. پس برای اتصال به شبکه وایرلس هم داشتن رمز بیسیم و هم مجاز بودن در لیست MAC Address ها ضروری است.

فعال کردن و استفاده از این قابلیت بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردیست. در ادامه روش انجام این کار را در یک روتر نمونه نشان میدهیم. بدیهیست انجام این کار در مدل های دیگر نیز به روش های مشابه امکان پذیر است.

۱٫ ابتدا گزینه MAC Address Filter را در تنظیمات دستگاه وایرلس پیدا کنید. این گزینه معمولا در قسمت تنظیمات Wireless قرار دارد. اما در مدل مثال (مودم D-LINK DSL-2600U)، در قسمت Advanced قرار دارد. در این صفحه آیتم Activated را برای فعال کردن MAC Address Filter در قسمت Status (شماره ۱) انتخاب کنید. در قسمت Action (شماره ۲)، اگر می خواهید فقط به مک آدرس های خاصی اجازه اتصال دهید، گزینه Allow Association را برگزینید ولی اگر می خواهید فقط مک آدرس های خاصی نتوانند متصل شوند، گزینه Deny Association را انتخاب کنید و در قسمت MAC Address ها (شماره ۳) لیست آدرس های مک مورد نظر را وارد کنید. سپس روی Apply Setting برای ذخیره تغییرات، کلیک کنید.

Mac Address Filter

۲٫ اگر مطلب “MAC Address چیست؟” را مطالعه کرده باشید، راه های پیدا کردن مک آدرس کارت های شبکه را تشریح کرده ایم. راه دیگر این است که، در حالتی که MAC Address Filtering غیر فعال است، به کلاینت های مورد نظر اجازه اتصال دهیم، دستگاه وایرلس، مک آدرس کلاینت های متصل شده را ذخیره و نمایش خواهد داد. برای این کار لیست کلاینت های متصل شده یعنی Connected Clients و یا DHCP Clients را در دستگاه وایرلس خود بیابید و لیست مک آدرس ها را از آنجا می توانید بدست آورید و در صفحه فوق وارد کنید و سرانجام MAC Address Filtering را فعال نمایید. لیست کلاینت های متصل شده معمولا در قسمت Status روتر وایرلس، قرار دارد. (مانند مدل مثال).

Mac Address Filter

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید