موقع خرید کارت گرافیک به موارد زیر توجه کنید

پردازنده گرافیکی یا GPU

 

واحد پردازش گرافیکی یا همان GPU یا همان پردازنده گرافیکی را می توان مانند پردازنده مرکزی برای سیستم دانست (البته اگر کارت گرافیک را یک سیستم کوچک در نظر بگیریم). این بخش مهمترین قسمت در کارت گرافیک است که با یک سری حرف و اعداد شناخته می شود. به عنوان مثال  GTX 980Ti یا R9 390X. البته بعضی از مواقع سنت شکنی هم می شود و اسم به کار می رود مثل Titan یا R9 Fury. اگر خواستید کارت گرافیک بخرید اول از همه به مدل پردازنده گرافیکی آن دقت کنید چون این بخش مهمترین قسمت در کارت گرافیک است. زمانی که مدل پردازنده را فهمیدید حتما در مورد مشخصات ان در اینترنت جستجو کنید.

حافظه گرافیکی

از آنجایی که اطلاعات لازم برای پردازش اطلاعات در پردازنده گرافیکی نیاز به ذخیره در جایی دارد حافظه گرافیکی روی برد کارت گرافیک در نظر گرفته شده است. در حالت کلی میزان نوع حافظه گرافیکی اهمیت بیشتری در مقایسه با حجم آن دارد. یعنی اگر شما از شش گیگابایت حافظه GDDR3 روی یک کارت گرافیک استفاده کنید کارایی آن کارت کمتر از کارایی چهار گیگابایت حافظه GDDR5 روی همان پردازنده گرافیکی یکسان است (البته در این میان نباید نقش اصلی پردازنده گرافیکی را فراموش کرد). به طور کلی حجم حافظه زمانی نقش مهمی را ایفا می کند که کارت گرافیکی مجهز به پردازنده گرافیکی قدرتمندی باشد و نوع حافظه از حافظه های GDDR5 یا HBM باشد. چون اگر شما ۸ گیگابایت حافظه GDDR3 را روی کارتی با پردازنده گرافیکی ضعیف بزنید هیچ تاثیری ندارد. پس الکی گول این مورد را نخورید که این کارت ۸ گیگ یا ۶ گیگ حافظه دارد. چون اگر شما روی ژیان گیربکس بنز هم ببندی راه نمی رود!

 

رابط حافظه گرافیکی

ساده ترین تعریف برای رابط حافظه گرافیکی تشبیه آن به یک جاده است هر چه قدر میزان بیت رابط حافظه بالاتر باشد و فرکانس حافظه بیشتر باشد این جاده پهن تر است و سرعت انتقال بالاتر است. در این حالت حتی در بالاترین جزییات هم مشکلی در انتقال اطلاعات بین رم و پردازنده گرافیکی نیست.

رابط کارت گرافیک

چون چندین بار این سئوال از ما پرسیده شد تصمیم گرفتیم به این مورد هم بپردازیم. براساس استاندارد موجود اگر کارتی دارای رابط PCI-E باشد (نسل جدید یا قدیم) شما می توانید آن را روی مادربردی با رابط PCI-E نصب کنید و مشکلی ندارید. البته به طور حتم نصب کردن کارت گرافیک Titan X یا Fury X روی مادربردی با رابط PCi-E نسل اول منطقی نیست چون در کل کارایی کارت پایین می اید. اما در حالت استانداردی موردی در نصب نخواهید داشت چون تمام این رابط ها دارای قابلیت سازگاری با نسل قبل هستند. علاوه بر این مورد هیچ محدودیتی برای نصب کارت گرافیکی با حافظه بالا روی مادربردها با رابط PCI-E وجود ندارد. یعنی این طور نیست که کارتی که دارای ۱۲ گیگابایت حافظه است روی PCI-E نسل قبل نصب نشود.

فرکانس پردازنده و حافظه گرافیکی

یکی دیگر از عوامل موثر در کارایی کارت گرافیک فرکانس کاری پردازنده و حافظه گرافیکی است به طور کلی افزایش این دو مقدار باعث تاثیر مستقیمی در کارایی نهایی کارت دارد. البته این مورد را در نظر داشته باشید که تنها برای این فاکتور کارت گرافیک را انتخاب نکنید چون در کل می توانید با کمی اطلاعات فرکانس پردازنده و حافظه کارت گرافیک را تا حدودی بالا ببرید. برای همین بهتر است این فاکتور را در اولویت های پایین تر قرار دهید (البته منظورمان در مقایسه با دیگر موارد).

خروجی ها

در روزگار نچندان دور کارت های گرافیکی دارای خروجی D-Sub و در نهایت DVI بودند اما امروزه در کارت گرافیک شاهد خروجی Display Port و HDMI هستیم. برای همین وقتی می خواهید کارت گرافیک بخرید به امکانات ارتباطی آن و مانیتور یا تلویزیون خودتان دقت کنید. به طور کلی این موضوع باعث می شود از امکانات بیشتری با دردسر کمتری استفاده کنید.

دوستان عزیز واقعیت هدف از این مطلب بیان مواردی مهم با ساختار غیر فنی بود و بیشتر تصمیم ما این بود که شما را با فاکتورهای موجود آشنا کنیم در ادامه پروسه انتخاب یک کارت گرافیکی را به شماره بیان کرده ایم.

۱- می خواهم کارت گرافیک بخرم پس در ابتدا میزان بودجه را مشخص می کنم

۲- از بین دو برند پردازنده گرافیکی NVIDIA و AMD مدل هایی را در محدوده بودجه خودم انتخاب می کنم

۳- مدل پردازنده گرافیکی هر کارت گرافیکی و مشخصات فنی آنها را جستجو کرده و با یکدیگر مقایسه می کنم (در این مرحله مشخصاتی مانند تعداد واحد پردازش جریانی، رابط حافظه و موارد مهم دیگر مشخص می شود)

۴- بعد از انتخاب پردازنده گرافیکی مناسب. به سراغ مدل های موجود می روم

۵- کارت های انتخابی در این محدوده بودجه را براساس نوع حافظه، فرکانس و میزان ارزیابی می کنم.

۶- حال به سراغ گزینه های دیگر مانند تغییرات فرکانس پردازنده، خروجی ها و نوع خنک کننده می روم.

۷- محصول مورد نظر خود را انتخاب و آن را خریداری می کنم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید