تنظیم روتر وایرلس

روتر وایرلس چیست؟

روترهای وایرلس مانند اکسس پوینت های وایرلس، یک نقطه دسترسی بیسیم را به شبکه کابلی موجود اضافه میکنند، مثلا فرض کنید شما یک مودم کابلی ADSL یا یک شبکه کابلی متصل به سوییچ دارید، با استفاده از یک اکسس پوینت یا روتر وایرلس میتوان به کاربران این قابلیت را داد تا بتوانند با دستگاه های WIFI خود به شبکه یا مودم ADSL متصل شوند.

Wireless Router Configبرای اینکه بقیه مطلب کاملا قابل فهم باشد ابتدا لینک زیر را با دقت مطالعه کنید:

آدرس آی پی چیست؟

در این آموزش ما از تصاویر و منو های یک روتر نمونه به عنوان مرجع آموزش، استفاده کرده ایم. اما شما با توجه به مطالب می توانید هر نوع روتر دیگری را به راحتی تنظیم کنید.
اگر مطلب “آدرس آی پی چیست؟” را با دقت مطالعه کرده باشید پس می دانید: روترها، شبکه ای جدید با Network ID جدید، ایجاد کرده و به شبکه فعلی متصل می کنند، حال می توان گفت که یک وایرلس روتر چگونه کار می کند و چگونه باید آنرا تنظیم و استفاده کرد.

برای استفاده از یک وایرلس روتر باید پورت WAN آنرا به مودم یا شبکه کابلی موجود متصل نمود (شکل زیر را با دقت مشاهده کنید).

Wireless Router Config

Network ID شبکه ای که پورت WAN به آن متصل شده باید متفاوت از Network ID گره های شبکه ای باشند که به پورت های LAN یا قسمت وایرلس روتر متصل میشوند. پس Network ID شبکه فعلی را یادداشت کنید. وارد تنظیمات روتر شده و به قسمت تنظیمات LAN بروید.

Wireless Router Config

اگر Network ID قسمت LAN متفاوت است به آن کاری نداشته و در صورت یکسان بودن با شبکه موجود، آنرا تغییر دهید. مثلا فرض کنید می خواهیم روتر را به یک مودم ADSL متصل کنیم و آدرس آی پی مودم ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ (با Subnet Maskی برابر ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰) می باشد. Network ID این شبکه ۱۹۲٫۱۶۸٫۱ است. پس باید مثلا در تنظیمات LAN روتر، آدرس آی پی LAN را روی ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ با ساب نت ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ قرار دهید تا Network ID برابر ۱۹۲٫۱۶۸٫۰ بدست آید.

اکنون نوبت تنظیم آدرس WAN روتر است. به قسمت تنظیمات WAN بروید:

Wireless Router Config

اگر در شبکه بیرونی (شبکه ای که پورت WAN روتر به آن متصل شده است) یک DHCP Server فعال دارید (مانند مودمی که DHCP آن فعال است) پس نوع آی پی WAN را روی Dynamic IP تنظیم کنید. اگر DHCP ندارید پس باید آنرا روی Static IP قرار داده و آدرس آی پی  و DNS و Default Gateway در شبکه بیرونی را تنظیم کنید. یعنی در این صفحه یک آدرس آی پی معتبر در شبکه بیرونی قرار داده و آدرس DNS و Default Gateway را برابر آدرس آی پی مودم در شبکه بیرونی تنظیم کنید.

برای دستگاه هایی که به روتر متصل میشوند باید DHCP روتر را فعال کنید، آلبته این گزینه بصورت پیش فرض فعال است. (شکل زیر تنظیمات DHCP در روتر وایرلس را نشان میدهد)

Wireless Router Config

اگر بدلیل خاصی خواستید DHCP روتر را غیرفعال کنید، باید بصورت دستی به کلیه کلاینت های این روتر آدرس آی پی، DNS و Default Gateway بدهید. DNS و Default Gateway تمامی کلاینت ها باید برابر آی پی روتر تنظیم شود.

کار اصلی تنظیم روتر تمام شده است. تنظیمات دیگر مانند SSID و رمز گذاری بیسیم را با مراجعه به قسمت Wireless تنظیم کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید