تجهیزات شبکه سیسکو

تجهیزات شبکه سیسکو | نمایندگی رسمی سیسکو در ایران | وارد کننده سیسکو | محصولات شرکت سیسکو | روتر سیسکو | فروش ماژول سیسکو | سوئیچ سیسکو ۲۹۶۰ | فروش تجهیزات سیسکو دست دوم | نمایندگی فروش تجهیزات سیسکو | محصولات سیسکو | اموزش سیسکو | تاریخچه شرکت سیسکو | سوییچ سیسکو | روتر سیسکو چیست | قیمت روتر سیسکو | انواع روتر سیسکو

شعار سیسکو : به شبکه انسان خوش آمدید

برند تجهیزات شبکه سیسکو چگونه متولد شد؟

سیسکو سیستمز (Cisco Systems) یک شرکت آمریکایی تولید کننده تجهیزات شبکه است که مرکز آن در شهر سن‌خوزه کالیفرنیا در ناحیه معروف به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد.
کمپانی Cisco در سال ۱۹۸۴ توسط شرکای تجاری به نام های سندی لرنر و لن بزاک تاسیس شد. لن بزاک و سندی لرنر با تحصیلات دانشگاهی و دارا بودن مدرک لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد، زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار می‌کردند.

مفهوم و ریشه نام Cisco از کجاست ؟

اسم ” سیسکو ” مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات جان مرگریج ، کارمند ۳۴ ساله و مدیر پیشین شرکت Cisco ، موسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی می‌کردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل گلدن گیت در نور آفتاب مواجه می‌شوند و اسم و نماد شرکت را بر این اساس انتخاب می‌کنند. نماد شرکت منعکس کننده اصلیت سان فرانسیسکویی آن است .

شاید بتوان گفت شروع قدرتمند شدن برند سیسکو از جایی آغاز شد که لن بزاک نرم‌افزار روترهای چند پروتکل را که توسط ویلیام یاگر (یک کارمند دیگر که کارش را سالها قبل از بزاک شروع کرده بود) نوشته شده بود با تغییراتی بسیار کاربردی تکمیل کرد.
با وجود اینکه Cisco اولین شرکتی نبود که Router رهیاب طراحی و تولید می‌کرد ولی اولین شرکتی بود که یک Router چند پروتکل موفق تولید می‌کرد که اجازهٔ ارتباط بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌دهد. از زمانی که IP ( پروتکل اینترنت ) به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت روترهای چند پروتکل کاهش یافت. امروزه بزرگ‌ترین روترهای سیسکو طراحی شده‌اند تا بسته‌های IP و فریمهای MPLS را هدایت کنند.
شرکت سیسکو در سال ۱۹۹۰ به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس نزدک عرضه شد. بزاک و لرنر با ۱۷۰ میلیون دلار از شرکت خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند. زمان انفجار اینترنت در ۱۹۹۹، Cisco شرکت Cerentt واقع در کالیفرنیا را با قیمت ۷ میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت گرانترین خرید Ciscoo در آن زمان بود.

کمپانی سیسکو ارزشمند ترین شرکت دنیا در سال ۲۰۰۰ :

در اواخر مارس ۲۰۰۰، در اوج رشد دات کام، Cisco با ارزش مالی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت دنیا بود. در سال ۲۰۰۷ نیز با ارزشی بالغ بر ۱۶۵ میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت‌ها بود.

ایجاد تنوع در خط تولید تجهیزات شبکه سیسکو :

مدیران شرکت Cisco Systems با خرید شرکت‌های دیگر، توسعهٔ داخلی و همکاری تجاری بزرگتری را با دیگر شرکت‌ها آغاز کردند و اینجا بود که کمپانی Cisco در کنار تولید روتر سیسکو به بازار تجهیزات شبکه بسیار متنوع تری راه پیدا کردند.
تولید تجهیزات شبکه ای مانند سوئیچ سیسکو، دسترسی از راه دور، روترهای شعبه‌ای، شبکه خودپرداز بانک ها، تجهیزات امنیتی شبکه یا فایروال سیسکو ، گوشی تلفن آی پی فون سیسکو ، اکسس پوینت سیسکو ، ماژول سیسکو ، کابل شبکه سیسکو ، مودم های مخابراتی سیسکو و …

خرید برند LinkSys توسط کمپانی Cisco :

مدیران کمپانی Cisco در سال ۲۰۰۳ با فراگیر شدن روزافزون اینترنت و افزایش استفاده های خانگی و در پی به دست آوردن سهم بیشتری از بازار تجهیزات شبکه، شرکت محبوب LinkSys تولید کنندهٔ سخت ‌افزار شبکه کامپیوتر را خریداری کرد و آن را در صدر تولید کننده‌های قطعات مربوط به کاربران عادی گذاشته و به بازارهای بزرگ تولید مودم های ADSL ، کارت های شبکه و سایر تجهیزات شبکه در لول کاربر عادی دست یافتند.

رشد تجهیزات سیسکو با حضور معاون ارشد ایرانی تبار Cisco :

پرسنل سیسکو در سال ۲۰۰۶ به ۵۱۴۸۰ کارمند و با بازده مالی ۲۸٫۴۸ میلیارد دلار در این سال و سود خالص ۵٫۵۸ میلیارد دلار رسید. کمپانی سیسکو محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با سه نام تجاری مختلف سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا به فروش می‌رساند.
شرکت سیسکو در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه گردید. معاون ارشد شرکت سیسکو یک ایرانی تبار به نام محسن معظمی است که با درایت های خود موجب افزایش فروش و توسعه محصولات سیسکو سیستمز در دنیا گردیده است.

آموزش سیسکو :

سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهای آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است.
لایسنس ها و مدارک سیسکو به شرح ذیل برای متخصصین در زمینه‌های مختلف شبکه ارائه می گردد :

CCIE – Cico Certified Internetwork Expert
CCNP – Cisco Certified Network Professional
CCDP – Cisco Certified Design Professional
CCIP – Cisco Certified Internetwork Professional
CCSP – Cisco Certified Security Professional
CCNA – Cisco Certified Network Associate
CCSI – Cisco Certified Systems Instructor
CCVP – Cisco Certified Voice Professional
CCDA – Cisco Certified Design Associate

توضیحات مدرک های سیسکو :

تا چندی پیش مدرک CCIE پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرک ارایه شده توسط سیسکو در زمینه شبکه‌های کامپیوتری بود. در هرم تحصیلی ارایه شده توسط شرکت سیسکو، در قاعده هرم مدرک CCNA به عنوان مدرک ورود به چرخه تحصیلی و کسب علوم شبکه‌ای قرار گرفته و عنوان نصب و پشتیبانی ادوات شبکه‌ای سیسکو را به خود اختصاص داده‌است.
در همین سطح مدرک CCDA که ویژه طراحی مقدماتی شبکه‌های سیسکو می‌باشد نیز وجود دارد. در یک سطح بالاتر سه مدرک CCNP، CCDP و CCIP لایه میانی این هرم را تشکیل داده و عنوان مدیریت شبکه های پیشرفته و پیچیده سیسکو را به خود اختصاص داده‌اند و بالاخره اینکه مدرک CCIE با قرار گرفتن در سطح متخصص، به عنوان طراح اصلی و مدیریت رده بالای شبکه ‌های سیسکو شناخته می‌شود.