آموزش مجازی سازی شبکه (بخش سوم)

مدیریت یکپارچه ماشین های مجازی vCenter:

سرور ساده ترین و کارآمد ترین راه برای مدیریت VMware vSphere می باشد، چه ده ماشین مجازی و چه ده ها هزار ماشین مجازی داشته باشیم. این سرویس قابلیت مدیریت تمام میزبان ها و ماشین های مجازی در مرکز داده های شما را از روی یک کنسول به همراه توانایی مانیتور کردن کلاسترها ، میزبان ها و ماشین های مجازی را می دهد.

mn

مزایای vCenter

به غیر از بهینه سازی مدیریت و اتوماسیون محیط مجازی، Vcenter قدرت استفاده ازتوانایی‌های کلیدی مانند ,Distributed Resource Scheduler, High Availability , vMotion و Fault Tolerance را به محیط می‌دهد.

zxc

مدیریت یکپارچه vCenter

vCenter Heartbeat Server:

تهیه‌ی امنیت و حفاظت از بخش با اهمیت بسیار، مانند vCenter لازم به راه حل که مدیریت آن ساده باشد دارد. VMware vCenter Server Heart Beat یک معماری بهینه ارائه می‌کند که اجازه می‌دهد هم سرورهای فعال و غیر فعال با موجودیت جداگانه در ساختار Microsoft  Active Directory حضور پیدا کنند. این باعث می شود تا امکان اختصاص دادن IP مشترک به این دو سرور به وجود آید و آن ها همیشه قابل دسترس باشند.

ghf

چگونگی کارکرد vCenter Server Heartbeat

با داشتن این قابلیت که این دو سرور همیشه در دسترس هستند و سروی می‌دهند، اعمال چون به روز رسان سرورها و تعمیرات آنها برای مدیر شبکه بسیار ساده می‌شود. همانطور که که محیط مجازی شما در سطح مرکز داده گسترش می‌یابد، نیاز به یک پلت فرم که با سایز و نوع ساختار شما هم خوانی داشته باشد محسوس تر می‌شود.

ترکیبی از High Availability و Server vCenter VMware Heartbeat محافظت پویا و کامل در تمام مراحل مانند مدیریت، Application و ساختار ارائه می‌دهد.

امنیت در مجازی سازی:

بحث امنیت و حفاظت از اطلاعات شرکتها از مهمترین دغدغه‌های آنها می‌باشد. انتخاب یک راه حل مناسب و امن با توجه به نیازهای شرکت می‌تواند تا حد بسیار زیادی ریسک Attack را کاهش دهد. در دنیای مجازی سازی شده، ساختار امنیت نیز متفاوت می‌باشد. از آنجای که به منظور استفاده از امکانات پیشرفته VMware احتیاج به یک Shared Storage است و نیز هارد دیسک Virtual Machine ها در داخل این Shared Storage قرار می‌گیرد لذا میزان عمل Read/Write روی Storage زیاد است. در چنین ساختاری یک از عواملی که در Performance نقش بسزایی دارد کنترل میزان عمل Read/Write (IOPS) بر روی Storage می باشد. Anti-Virus معمولاً به دلیل نوع عملکردشان احتیاج به عمل Read/Write بر روی Storage دارند که این خود باعث کاهش Performance می‌شود, لذا شرکت VMware اقدام به ساخت محصولات امنیت از جمله Anti-Virus مناسب محیط های مجازی کرده است. محصولات امنیتی VMware با نام vShield می‌باشند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

 

لازم به ذکر است که دراین میان شرکت های مطرح مانند Symantec ،Kaspersky و غیره نیز با همکاری VMware به ارائه محصولاتی مختص محیط مجازی سازی کرد‌ه‌اند. اینگونه Anti-Virus ها هیچگونه Read/Write اضافه بر روی Storage نخواهند داشت و لذا محیط دچار افت Performance نخواهد شد.

cxv

سیستم تهیه پشتیبان از ماشین مجازی (vSphere Data Protection):

این راه کار شرکت VMware قابلیت حفاظت و پشتیبان سریع و ساده از کل داده های ماشین های مجازی را دارد.  این روش اولین گام برای نگه داری از اطلاعات شما می باشد. این روش کاملاً با VMware vCenter Server انطباق دارد و به صورت مرکزی و بهینه مدیریت نسخه‌های پشتیبان شما را انجام می‌دهد و از ذخیره سازی نسخه‌های تکراری جلوگیری کرده تا در مصرف بیهوده‌ی Storage شما جلوگیری کند.

xv

bcv

طرز کارکرد VDR در صورت از کار افتادن یک ماشین مجازی

بسیاری از راه کارهای Backup توانایی ذخیره ی داده ها را بر روی Type دارند که برای آرشیوهای وزن مدت بسیار مناسب می باشند، اما معمولا برگرداندن آنها کار وقت گیر و دشواری می‌باشد. به همین دلیل VMware Data Recovery روش سریع تر ذخیره سازی بر روی دیسک را انتخاب کرده است.

این روش قابلیت Restore سریع Backup ها را چه به صورت File و یا به صورت Image های کامل ماشین ها را دارد. پیاده سازی آن بسیار سریع می‌باشد چون خود به حالت یک ماشین مجازی است که بر روی سرور های میزبان ESXI کار می‌کند.

منبع : رادین پارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید