آموزش تنظیم مودم Tenda D151

آموزش تنظیم مودم Tenda D151

بررسی محصول:

مودم Tenda D151 یک مودم ADSL وایرلس بوده که دارای پهنای باند ۱۵۰ مگابیتی و ۴ عدد پورت LAN صدمگابیتی با آنتن قابل جدا شدن است. این مودم که از استاندارد سری N میباشد میتواند برای ساخت یک شبکه وایرلس کوچک و به صرفه مورد استفاده قرار گیرد. در قسمت وایرلس از آخرین استاندارد های امنیت مانند WPA2 بهره می برد. توانایی کار با سیستم عامل های مختلف را دارا بوده و به راحتی تنظیم می شود و با تمامی سرویس دهندهای اینترنت در ایران سازگار است. چیپ مورد استفاده در این مودم ساخت Broadcom و از با کیفیت ترین چیپ های مودم های ADSL می باشد. قیمت این دستگاه به نسبت کارایی آن بسیار مناسب است.

پنل جلویی:

Tenda D151

چراغ های نمایشگر پنل جلویی به شرح زیر است:

 • ۴/WAN: اتصال یک وسیله به LAN شماره ۴ دستگاه یا استفاده از LAN بعنوان WAN

 • ۳-۲: اتصال LAN شماره ۲ و ۳

 • ۱/iTV: اتصال LAN شماره ۱ یا اتصال به سرویس IPTV

 • DSL: نشانده فعال بودن سرویس ADSL

 • WLAN: فعال بودن وایرلس دستگاه

 • SYS: چشمک زدن آن نشاندهنده عملکرد صحیح سیستم

 • WPS: وایرلس به مد WPS رفته است

 • PWR: روشن شدن صحیح دستگاه

 • T: فعال بودن سرویس IPTV

 • Internet: اتصال صحیح به اینترنت

پنل پشت دستگاه:

Tenda D151

اتصالات پشت دستگاه به شرح زیر است:

 • ON/OFF: دکمه روش و خاموش کردن

 • PWR: اتصال آداپتور برق

 • WPS/RESET: فعال کردن مد WPS و ریست کردن دستگاه

 • LAN 1-4: اتصال کابل شبکه برای کامپیوتر

 • DSL: اتصال به خط تلفن از طریق Splitter

توضیحات تکمیلی:

۱٫ IPTV سرویس دریافت تصاویر تلویزیونی بر بستر IP می باشد که نیاز به یک گیرنده خاص (همانند گیرنده های دیجیتال) دارد. این گیرنده باید به مودمی با قابلیت IPTV متصل شود تا بتواند تصاویر را در بستر IP دریافت نماید. تقریبا تمامی مودم های Tenda دارای پورت مخصوص IPTV هستند. البته این روش نیاز به ارائه سرویس توسط شرکت های خاص خود را دارد. در ایران فعلا بصورت پایلوت در مناطق خاصی از کشور در حال اجرا و تست است. قابلیت انتخاب برنامه های مورد نظر، به تاخیر انداختن برنامه های خاص برای پخش و … از خصوصیات این نوع سرویس می باشد.

۲٫ وجود پورت WAN (البته در این مدل به صورت مشترک با LAN) در یک مودم، نشاندهنده این است که میتوانید آن را بعنوان یک روتر وایرلس استفاده کنید. برای این کار کافی است پورت WAN را با کابل شبکه به سوییچ شبکه یا دستگاه دیگری که اینترنت را فراهم می کند، متصل نمایید.

۳٫ WPS روشی برای اتصال دستگاه های گیرنده وایرلس به دستگاه های سرویس دهنده وایرلس، بدون وارد کردن رمز است. با فشردن دکمه WPS روی مودم ها یا روترهای بیسیم و سپس فشردن WPS (یا فعال کردن مد WPS بصورت نرم افزاری) روی کارت شبکه وایرلس خود، می توانید بدون دردسر وارد کردن رمز، به دستگاه مودم یا روتر بی سیم متصل شوید.

اتصال مودم:

 1. نیازمندی های سیستمی:

 2. سرویس ADSL فعال از سرویس دهنده گان اینترنت

 3. یک کامپیوتر با کارت شبکه کابلی و کابل شبکه (کابل شبکه در پک مودم موجود است)

 4. فعال بودن پروتکل TCP/IP روی کامپیوتر (بصورت پیش فرض در ویندوز فعال است)

 5. یک مروگر وب مانند فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، کروم، اپرا یا …..

نیازمندی های محیط نصب مودم:

 1. این مودم نباید در محلی با رطوبت وگرمای بیش از حد قرار داده شود

 2. مودم را جایی قرار دهید که به همان آسانی که به وسایل دیگر متصل میشود به برق نیز دسترسی داشته باشد

 3. مراقب سیم کشی های آن باشید تا سر راه تردد افراد قرار نگرفته باشد

 4. مودم را می توانید روی میز یا یک قفسه قرار دهید

 5. از قرار دادن آن در مکان هایی با تشعشع زیاد الکترومغناطیس خودداری کنید

اتصال به مودم

لطفا قبل از هر کاری از فعال بودن سرویس ADSL خود مطمئن شوید (با اتصال مودم به خط تلفن باید چراغ ADSL پس از حدود ۳۰ ثانیه ثابت روش شود) سپس مراحل زیر را برای اتصال مودم انجام دهید:

 1. قرار دادن مودم در محل مناسب، بهترین محل برای قرار دادن مودم مرکز شبکه وایرلس شماست

 2. قرار دادن آنتن در حالت عمودی

 3. اتصال کارت شبکه کامپیوتر به یکی از پورت های LAN مودم با کابل شبکه مناسب (برای استفاده از سیستم وایرلس شما می توانید پس از تنظیم مودم اتصال کابلی آنرا جدا کنید اما به یاد داشته باشد که همیشه تنظیم را روی حالت اتصال کابلی انجام دهید نه روی اتصال بیسیم)

 4. اتصال خط تلفن از طریق Splitter موجود در پک مودم به مودم

 5. اتصال آداپتور برق و سپس روشن کردن مودم

شکل زیر راهنمای خوبی برای اتصالات است:

Tenda D151

راهنمای تنظیم سریع:

۱٫ تنظیم این مودم توسط یک مرورگر وب انجام میشود و در هر سیستم عاملی امکانپذیر است. آدرس IP پیش فرض این مودم ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است، آنرا را در یک برنامه مرورگر وب مانند Internet Explorer یا Firefox یا Chrome وارد کنید و دکمه اینتر را فشار دهید. برای تنظیم مودم های Tenda سعی کنید از مرورگر کروم استفاده نمایید.

Addres Bar

۲٫ صفحه ورود به تنظیمات مودم نمایش داده میشود، در هر دو قسمت کلمه admin را وارد کرده و روی Login کلیک کنید.

اگر صفحه ورود به تنظیمات مودم نمایش داده نمیشود به لینک چرا نمی توانم وارد صفحه تنظیمات مودم یا روتر وایرلس شوم؟ مراجعه کنید.

Tenda D152

۳٫ صفحه اصلی تنظیمات مودم را مشاهده خواهید کرد.

Tenda D151

۴٫ در لیست country گزینه Iran را انتخاب کنید و سپس نام سرویس دهنده خود را در قسمت ISP انتخاب کنید. دقت کنید بنا به انتخاب ISP، گزینه های VPI و VCI اتوماتیک انتخاب میشوند. پس نام سرویس دهنده ISP زیاد مهم نیست بلکه مقادیر VPI و VCI مهم می باشد. مقادیر VPI و VCI برای هر ISP ممکن است متفاوت باشد مقادیر متداول آن در ایران ۰ و ۳۵ برای اکثر سرویس دهنده ها و ۰ و ۵۹ برای پارس آنلاین است. اگر از این مقادیر مطمئن نیستید از ISP خود سوال کنید.

۵٫ در قسمت Internet Connection Type گزینه PPPoE را انتخاب کنید.

۶٫ سپس اطلاعات (Username و Password) مربوط به سرویس اینترنتی را که خریداری کرده اید در فیلد های User Name و Password وارد کنید.

۷٫ در قسمت Security یک رمز ۸-۶۴ کاراکتری را برای اتصال وایرلس وارد کنید.

۸٫ تنظیمات مودم به پایان رسیده است. روی دکمه OK کلیک کنید. در صورت نیاز به راه اندازی مجدد دستگاه به شما اعلام خواهد کرد. در غیر اینصورت یک بار مودم را خاموش روشن کنید پس از حدود ۲ دقیقه چراغ DSL ثابت شده و چراغ SYS چشمک زن شده و چراغ اینترنت نیز روشن خواهد شد که نشان دهنده اتصال صحیح به اینترنت است. در صورت وجود مشکل در اتصال به اینترنت مجددا مراحل بالا را با دقت تکرار کنید.

۹٫ در صورتی که نیاز به تنظیم SSID (نام وایرلس دستگاه) یا سایر تنظیمات خاص دارید روی گزینه Advanced Setting در گوشه سمت راست بالای صفحه شکل قبلی (شکل مرحله ۳) کلیک نمایید و در صفحه نشان داده شده روی گزینه Wireless کلیک کنید:

Tenda D152

۱۰٫ در زیرمجموعه Basic می توانید نام مورد نظر خود را در قسمت SSID وارد کرده و ذخیره نمایید. سایر گزینه ها را تغییر ندهید.

Tenda D152

۱۱٫ در قسمت Security نیز می توانید رمز وایرلس خود را تغییر دهید. رمز جدید (حداقل ۸ کارکتر و حداکثر ۶۴ کارکتر) را در قسمت WPA/WAPI Passphrase وارد نموده و روی Apply/Save کلیک کنید. سایر گزینه ها را تغییر ندهید.

Tenda D152

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید