پروتکل سیسکو | انواع پروتکل سوییچ

پروتکل سیسکو | انواع پروتکل سوییچ

تفاوت پروتکل HTTP و HTTPS

ابتدا برای آنکه بتوانیم تفاوت این دو پروتکل و اثرات آن در سئو را برای شما توضیح دهیم، نخست نیاز است مفاهیم ابتدایی که شامل توضیحات در مورد این دو پروتکل میباشد را خدمتتان ارائه دهیم. این در حالی است که میدانیم HTTPS از پورت ۴۴۳ استفاده می‌کند و  HTTP از پورت ۸۰ استفاده می‌کند.
پروتکل HTTP مخفف “HyperText Transport Protocol” میباشد. پروتکل انتقال ابرمتن یک پروتکل درخواست و پاسخ در مابین کلاینت و سرور می‎باشد. برای مثال یک مرورگر وب می تواند یک کلاینت و نرم‎افزار موجود بر روی سرویس‎ دهنده وب سایت، یک سرور باشد. شروع این پروتکل از طرف کلاینت است که با ارسال یک درخواست HTTP به سمت سرور گفت ‎و گو را آغاز می‎کند. سرور بر اساس درخواست ارسالی یا منبعی مانند یک فایل را در اختیار کلاینت می‎گذارد و یا عملیات خاصی را انجام می‎دهد. نتیجه این عمل سرور در بسته پاسخ HTTP برای کلاینت ارسال می‎شود. بسته پاسخ شامل اطلاعات وضعیت و احتمالاً محتویات منبع درخواست شده می‎باشد.
پروتکل امن انتقال ابرمتن یا HTTPS (به انگلیسی: Hypertext Transfer Protocol Secure) یک پروتکل امن برای انتقال اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد که به صورت خاص برای استفاده در اینترنت توسعه یافته است. این استاندارد در واقع به خودی خود یک پروتکل نیست، بلکه با قرار گرفتن HTTP بر روی پروتکل امنیت لایه انتقال به‌وجود آمده‌ است.

پروتکل HTTPS و اثرات رنک جدید گوگل

در https اطلاعات کلاینت ابتدا به کد تبدیل شده و به سرور ارسال می‌گردد. سپس این کد در سرور رمز گشایی شده و به زبان قابل فهم بر می‌گردد. این کار مقداری زمان بر بوده و بنابراین سرعت https از سرعت http کمتر است.
جهت داشتن https هزینه ای ماهانه باید پرداخت گردد که بر اساس سرعت آن (۱۲۸kb یا ۲۶۵kb یا…) متفاوت است. هر چه سرعت بیشتری را انتخاب نمائید، صاحب سرور باید هزینه بیشتری پرداخت کند.
شرکت‌ های امنیتی مانند Goddady این سرویس را ارائه می‌دهند که جهت تبدیل اطلاعات سروری که شما به آن متصل شده‌اید به این سرور ها مراجعه می‌کند.
رنک جدید گوگل و اثرات پروتکل HTTPS
به روزرسانی جدید که اخیراً توسط گوگل انجام شده و همچنین تست هایی که گوگل برای اجرای ایفای نقش پروتکل https در ارتقا رتبه وب سایت انجام داده و نهایتاً با دیدن نتایج مثبت٬ گوگل تصمیم بر استفاده از مزیت استفاده از https به عنوان یکی از سیگنال های امتیاز دهی در بین نتایج جستجو و احتمالاً رنک جدید گوگل گرفته است.
در حال حاضر این متغیر تاثیر کمی دارد اما در آینده ای نه چندان دور از اثر گذار ترین متغیر های گوگل خواهد بود. یکی از دلایل آن اینست که گوگل می خواهد به وب مسترانی که با اطلاعات محرمانه کاربران سر و کار دارند زمان بدهد که وب سایت های خود را از http به https منتقل کنند و مهمترین دلیل آن هم تشویق وبمستران به استفاده از این فناوری برای داشتن یک وب امن برای کاربران است.
گوگل در ویدئویی که در یوتیوب با عنوان “همه جا https” منتشر کرده در مورد مزایای استفاده از این پروتکل توضیح می دهد. همچنین در وبلاگ رسمی مربوط به مدیران سایت ها در مورد اضافه شدن سیگنال https به ۲۰۰ سیگنال قبلی گوگل خبر می دهد.

امنیت بالا در بستر پروتکل اچ تی تی پی اس

حال با توجه به اینکه بعلت تصمیمات روز کشور و وزارت محترم فناوری و اطلاعات مبنی بر تنگ نمودن پورت SSL و همچنین تحریم بودن کشور ایران جهت دریافت گواهینامه های معتبر SSL وب مستران ایرانی با مشکلی بزرگ و تقریباً بدون راه حل مواجه شده، که این امر با توجه به نزدیکی زمان اعلام رنک گوگل حساسیت بیشتری پیدا مینماید.

الهه موبد
انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید