سیسکو سوئیچ | انواع سیسکو سیسکو پلاس

سیسکو سوئیچ | انواع سیسکو سیسکو پلاس

آدرس MAC چیست؟

مک آدرس، یک آدرس فیزیکی (سخت افزاری) است که بروی تمامی قطعاتی که در یک شبکه کامپیوتری به تبادل داده می پرداند، وجود دارد. مانند آدرس آی پی که برای آدرس دهی در لایه سوم شبکه استفاده میشود، مک آدرس نیز در آدرس دهی پکت های داده در شبکه استفاده میشود اما در لایه دوم.

از طرفی آدرس آی پی یک آدرس منطقی بوده و قابل تغییر بر اساس ساختار شبکه می باشد، اما آدرس مک، آدرسی است در سخت افزار تعبیه میشود و قابل تغییر نیست (البته در مواردی قابل تغییر هست که شرح داده میشود). مک آدرس هر وسیله شبکه، یک آدرس منحصر به فرد (Uniqe) در دنیاست. مک آدرس به نام های دیگری چون EHA یا Ethernet Hardware Address و Physical Address و Hardware Address نیز خوانده میشود.

لزوم وجود آدرس مک، به مدل لایه ای شبکه (مدل OSI) بر میگردد که داده ها پس از آماده شدن برای انتقال روی بستر فیزیکی، بر اساس آدرس مک هر قطعه شبکه، به سوی آن قطعه ارسال میشود. مثلا سوییچ ها که در لایه دوم کار می کنند، داده های خود را براساس مک آدرس، انتقال می دهند.

ساختار MAC Address:

مک آدرس یک آدرس ۴۸ بیتی (یعنی یک عدد ۴۸ رقمی در مبنای دو یا ۶ بایتی) است. این آدرس معمولا در مبنای ۱۶ (هگزا دسیمال) نمایش داده میشود. مانند:

Mac Address

برای رعایت یونیک (غیر تکراری) بودن این آدرس در دنیا، موسسه IEEE برای هر تولید کننده شبکه، قسمت ۳ بایتی سمت راست را واگذار می نماید. یعنی نصف آدرس توسط این موسسه و بصورت غیر تکراری به هر تولید کننده اختصاص می یابد. تولید کننده نیز نصف دوم اعداد مک آدرس را بصورت غیر تکراری روی محصولات شبکه خود تنظیم و اختصاص خواهد داد. البته بنا به گستره تولیدات یک سازنده، ممکن است چند رنج مختلف ۳ بایتی مک آدرس، توسط موسسه IEEE به آن، واگذار شود. مک آدرس در خلال تولید یک قطعه، درون یک حافظه سخت افزاری روی قطعه مورد نظر ذخیره خواهد شد. برخی تولید کنندگان با ارائه برنامه خاصی، به شما امکان تغییر نصفه دوم آدرس مک را می دهند.

 

کاربردهای دیگر:

غیرتکراری بودن مک آدرس و عدم امکان تغییر آن، کاربرهای خاصی را در حوزه شبکه برای آن ایجاد نموده است. مثلا در یک شبکه وایرلس می توان با استفاده مک آدرس، فقط به دستگاه های خاصی اجازه اتصال را داد، حتی اگر کلید شبکه وایرلس را در اختیار داشته باشند. یا می توان براساس آدرس مک، فیلترینگ خاصی اعمال نمود. یا حتی پهنای باند کاربران یک شبکه را با استفاده از مک آدرس محدود نمود. این عملیات ها با استفاده از آدرس آی پی، بسیار پر دردسر و نفوذ پذیر خواهند بود. نحوه استفاده و تنظیم MAC Address Filtering برای تجهیزات وایرلس در مقاله ای جدا شرح داده خواهد شد.

راه های پیدا کردن مک آدرس:

برای اینکه مک آدرس یک قطعه مانند یک کارت شبکه یا اکسس پوینت را بدست آوریم راه های زیادی وجود دارد.

۱٫ معمولا آدرس مک بروی برچسبی زیر دستگاه الصاق میشود:

Mac Address

۲٫ در صفحه تنظیمات وسایلی مانند روترهای بیسیم و … آدرس مک نمایش داده میشود:

Mac Address

۳٫ برای پیدا کردن مک آدرس یک کارت شبکه در ویندوز می توان به Control Panel رفته و روی آیتم Network And Sharing Center کلیک کنید. سپس روی آیتم Change Adapter Settings کلیک کنید:

Mac Address

 سپس روی کارت شبکه مورد نظر خود کلیک راست نموده و گزینه Status را کلیک کنید:

Mac Address

 پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه Details کلیک کنید:

Mac Address

سپس در این صفحه می توانید آدرس مک کارت شبکه خود را مشاهده کنید:

Mac Address

۴٫ راه دیگر استفاده از دستور ipconfig /all در محیط command ویندوز است. منوی استارت ویندوز را باز نموده و دستور cmd را تایپ کرده و دکمه اینتر را فشار دهید تا محیط command ویندوز باز شود. سپس دستور زیر را تایپ کرده و دکمه اینتر را فشار دهید:

ipconfig /all

Mac Address

در خروجی دستور می توانید تمام مشخصات مربوط به کارت های شبکه از جمله آدرس مک آنها را مشاهده کنید.

پس شما بواسطه یکی از روش های فوق براحتی و بدون داشتن دانش فنی درباره روش های رمز نگاری وایرلس، می توانید دستگاه سرویس گیرنده خود را با استفاده از پروتکل WPS، به شبکه بیسم موجود متصل کنید. به عنوان یک مثال ساده در مودم های بیسیم سری N تی پی لینک شما با فشار دادن دکمه WPS یا QSS خواهید دید که چراغ WPS یا QSS شروع به چشمک زدن خواهد نمود. تا خاموش شدن این چراغ وقت دارید که دکمه WPS روی کارت شبکه خود را نیز فشار دهید تا کارت شبکه شما به مودم متصل شود. اگر کارت شبکه شما دارای دکمه فیزیکی WPS نیست ولی WPS را ساپورت میکند، معمولا در محیط ویندوز و با نصب کامل نرم افزار همراه کارت شبکه به شما این امکان داده خواهد شد تا بصورت مجازی و در محیط نرم افزاری عملکرد WPS را روی کارت شبکه فعال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید